BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Szlaki kajakowe w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Cezary Tajer , Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Bioróżnorodności Dolina Baryczy
 0/5
Przewodnik turystyczno-przyrodniczy zawiera szczegółowe informacje o wszystkich dostępnych szlakach kajakowych na obszarze Doliny Baryczy.


Kajakarstwo rekreacyjne obok turystyki rowerowej jest najbardziej popularną formą spędzania wolnego czasu w Dolinie Baryczy. Malowniczy krajobraz, nieprzeciętne walory przyrodnicze oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna zachęcają do weekendowego wypoczynku. Nic dziwnego, że rzekę Barycz w sezonie przemierzają kajakami tysiące osób. Dla wielu z nich jest to pierwszy tak bezpośredni kontakt ze środowiskiem rzecznym, znacznie odmiennym od tego, w którym przebywają na co dzień.

Podczas swoich wypraw kajakarze napotykają mnóstwo gatunków roślin i zwierząt związanych z wodą. Jednak wbrew pozorom nie tak łatwo wykraść rzece jej tajemnice. O tym, że w pobliżu jeszcze przed momentem był bóbr albo wydra dowiadujemy się już tylko z plusku wody i rozchodzących się na jej powierzchni fal. Na próżno wytężamy wzrok, by w nadrzecznych zaroślach dostrzec ptaka, którego głośny śpiew słyszymy – jak się nam wydaje – bardzo blisko. Uderzając miarowo wiosłem w wodną toń, nie mamy świadomości ile bytuje w niej drobnych żyjątek – chruścików, wodopójek, gąbek, mszywiołów czy małżoraczków. Ich nazwy wydają się dość egzotyczne, lecz określana nimi fauna, to pospolici mieszkańcy naszych wód. Stanowi ona nawet dominujący element wodnych ekosystemów oraz tworzy skomplikowaną sieć zależności troficznych (pokarmowych).

Rzeka jest piękna sama w sobie, ale doznania estetyczne będą pełniejsze jeśli zostaną wzbogacone o głębszą znajomość natury. Nasze szanse na podpatrzenie rzecznego życia wzrosną, gdy zaopatrzymy się w stosowny sprzęt (lornetka, lupa, aparat fotograficzny), a także wykażemy się ostrożnością i spostrzegawczością.

Niniejszy przewodnik ma za zadanie nieść pomoc w zrozumieniu wodnego świata. Jest on adresowany do możliwie szerokiego grona odbiorców – kajakarzy, wędkarzy i wszystkich turystów korzystających z uroków Baryczy. Czytelnik znajdzie w nim nie tylko dane o florze i faunie, gatunkach rzadkich i chronionych, lecz również w miarę pełny opis walorów krajoznawczych Szlaku Kajakowego Doliny Baryczy i szlaku kajakowego na rzece Prądnia.

W pierwszej części syntetycznie przedstawiono informacje dotyczące całego regionu Doliny Baryczy. Część druga bezpośrednio odnosi się do samej rzeki. Poświęcono ją na omówienie podstawowych zagadnień z hydrologii, historii i ochrony przyrody. Część trzecią stanowi szczegółowy opis szlaków wodnych i ich odcinków. Ujęto tutaj informacje o krajobrazie, starorzeczach, przyrodniczych enklawach, budowlach hydrotechnicznych oraz historycznych miejscach.

PLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
Na Tych Samych Warunkach (ang.ShareAlike (SA))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.
Inna licencja
uzgodniona na indywidualnych warunkach z administratorem serwisu. Należy się skontaktować z administratorem e-mail: edukacja@nasza.barycz.pl
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  1. Inne
Zabytki
Ludzie
Atrakcje DB
Gospodarka rybacka

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij