BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ścieżka rekreacyjno-edukacyjna w Twardogórze

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Gmina Twardogóra , Gmina Twardogóra
OPIS

Głównym celem stworzenia ścieżki była aktywna forma edukacji środowiskowej lokalnej społeczności. Projekt pozwala na wykorzystanie terenu wąwozów do realizacji zajęć terenowych z przedmiotów przyroda i ekologia dla uczniów pobliskich szkół. Umożliwia kształtowanie pozytywnych postaw wobec środowiska, budowanie związku lokalnej społeczności z otaczającą przyrodą. Przyczynia się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz podnosi atrakcyjność wąwozów – jednego z większych kompleksów leśnych na terenie miasta. Teren ścieżki przyrodniczo–edukacyjnej znajduje się w południowo – zachodniej części miasta Twardogóra. Od strony północnej ograniczony jest ul. Wrocławską, od strony południowej nasypem kolejowym, od strony wschodniej ulicą Krzywą, linią garaży oraz kilkoma działkami prywatnymi. Od strony zachodniej obszar wąwozów bezpośrednio sąsiaduje z kompleksem oświatowo – sportowym (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków, Gminny Ośrodek Sportu
 i Rekreacji) oraz z osiedlem domków jednorodzinnych. W niewielkiej odległości znajduje się centrum miasta oraz zabytkowy, barokowy płac, w którym mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza. Teren jest urozmaicony pod względem rzeźby i pokrycia terenu. Przepływające przez ten teren dwa cieki tworzą wąwozy o stromych skarpach. Różnice terenu sięgają 10 m. W środkowej części obszaru cieki łączą się. Najwyżej położony punkt znajduje się w południowej części obszaru – 185 m n.p.m., pomiędzy dwoma wąwozami, natomiast najniżej położony punkt przy cieku w północnej części – 167,9 m n.p.m. Urozmaicone jest również pokrycie terenu – dno i skarpy wąwozu oraz północną część obszaru, wzdłuż cieku, porasta las liściasty, obszar na wschód od wąwozów stanowi łąka, natomiast w środkowej części, przy kompleksie oświatowo – sportowym znajduje się piaszczysta skarpa.


TRASA WYCIECZKI

1. Tablica początkowa
Informuje o powstaniu ścieżki i źródłach jej sfinansowania. Merytorycznym początkiem ścieżki jest Stanowisko nr 1 – Funkcje terenów zieleni w mieście.
2. Mapa Doliny Baryczy
Tablica ilustruje lokalizację ścieżki w odniesieniu do terenu Doliny Baryczy
 0/5
PLIKI ZASOBU
 
( 0 KB . )
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
TRASA WYCIECZKI
Specjalnie przygotowana trasa dla pieszych, przebiegającą przez wyróżniający się pod względem przyrodniczym obszar wąwozów znajdujących się na terenie miasta Twardogóra, przy centrum oświatowo – sportowym
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij