BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli


 •  
  469
   
  dodano: 22-10-2022
  Prezentacja zachęca do rowerowej wycieczki po Dolinie Baryczy i opisuje kilka miejsc wartych odwiedzenia (Jamnik, Ruda Żmigrodzka, Niezgoda, Ruda Sułowska, Żmigród), które są atrakcyjnie turystycznie i przyrodniczo. Polecam obejrzenie mojej pracy konkursowej, która może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.
 •  
  1215
   
  dodano: 20-04-2018
  Inscenizacja pt."Żabie wesele w Mojej Woli" została opracowana na podstawie książki pt. "Grabkowe Bajanie z Doliny Baryczy" autorstwa Bożeny Hołubka. Opowiada historię Sośni i jej brata, żab moczarowych mieszkających w Gminie Sośnie. Pełne humoru sceny ukazują życie żab i ich przyjaciół z pobliskiej łąki i stawu w lesie. Główną bohaterką jest żaba Sośnia oraz jej brat, który po wielu poszukiwaniach spotkał swoją wymarzoną żonę. Organizują wesele w Mojej Woli, aby rozsławić pałac Baronowej, na które zapraszają zwierzęta: bociana, żaby, nietoperza, karpia, kozę, owcę, barana. Wszyscy doskonale się bawią i cieszą się szczęściem młodej pary. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Cieszynie. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o życiu i zwyczajach zwierząt, poznały legendę o najbliższej okolicy. Uczniowie nabrali pewności siebie, doskonalili umiejętności komunikacyjne i wykazali się kreatywnością w kontakcie z kamerą.
 •  
  1374
   
  dodano: 28-04-2017
  „Królewna Skorynia” – to  przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci 5-letnich z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze. Scenariusz na podstawie legendy ze zbioru "Grabkowe bajanie z Doliny Baryczy" Bożeny Hołubka, napisała pani Iwona Palko. Scenografia, reżyseria, stroje, muzyka panie Elżbieta Sobczyńska, Kamila Sujecka. Operator kamery i  montaż - pan Mieczysław Franc. Główną bohaterką spektaklu jest królewna Skorynia, która oddaje swą młodość i urodę w zamian za wodę dla swojego ludu. Celem przedstawienia było przybliżenie dzieciom bliskiej nam legendy, wzbudzenie zainteresowania swoim miejscem zamieszkania, swoją małą ojczyzną poprzez ruch i zabawę w teatr.
 •  
  1249
   
  dodano: 25-04-2017
  „Legendy o Żmigrodzie, który smoka ma w swym rodowodzie” to spektakl przygotowany przez Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Prusicach. Opiekunką koła jest pani Anna Karczowska. Przedstawienie opowiada o początkach Żmigrodu, miasteczka leżącego w Dolinie Baryczy. Głównym bohaterem jest smok, bowiem legendarne początki miejscowości związane są z nazwą Drachenberg, czyli Smocza Góra. Później nazwę zmieniono na Trachenberg, a po polsku - na pamiątkę smoka – Żmigród. W przedstawieniu pojawiają się mieszkańcy osady, rycerze, Maryś Ciżemka, który pokonał smoka, czarownica, diabeł i anioł. Bohaterowie, ubrani w historyczne stroje, zapraszają widzów do miasteczka z początku XII wieku. Scenariusz spektaklu oparty jest na „Żmigrodzkich legendach”, które powstały na podstawie książki „Dolina Baryczy – legendy, zabytki, kultura” pod redakcją Ireneusza Kowalskiego. Wykorzystałam legendy „O złym potworze, czyli jak powstała nazwa Żmigród” oraz „Kamienni tancerze w parku zamkowym w Żmigrodzie.”
 •  
  876
   
  dodano: 11-10-2020
  Chciałyśmy przedstawić bioróżnorodność rezerwatu „Wydymacz” w Antoninie. Miejsce jest nam znane, ponieważ mieszkamy blisko tej formy ochrony przyrody. Bogactwo biologiczne rezerwatu można poznać stacjonarnie korzystając z tablic edukacyjnych na ścieżce w terenie, a także poprzez aplikację. Skarby rezerwatu to: staw Wydymacz – środowisko życia ptaków wodnych - jest to miejsce idealne do ich obserwacji i zdjęć na Instagram, pomnikowe dęby, stanowisko chronionej rośliny - wawrzynka wilczełyko w łęgu jesionowo-olszowym czy roślin inwazyjnych – rdestowiec, który pochodzi z Azji. To dopiero niespodzianka. Zaobserwować również możemy znane ssaki, płazy czy gady. Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w miejscu, który nie jest skarbem przyrody ożywionej, ale wytworem człowieka. Zapraszamy do skorzystania z naszej trasy od architektury do natury, tak ważnej dla nas i przyszłych pokoleń. W takich miejscach Doliny Baryczy łatwo zobaczyć bioróżnorodność naszego regionu.
 •  
  849
   
  dodano: 07-04-2019
  Celem naszej pracy jest zachęcanie oglądających do podjęcia czynności zapobiegających zmianom klimatu. W ten sposób chciałyśmy przybliżyć trudny, ale jak ważny temat - problem, z jakim zmaga się każdy z nas, społeczeństwa, ludzkość. Pamiętajcie – najważniejsza jest świadomość.
 •  
  1454
   
  dodano: 20-04-2018
  Przedstawienie opowiada o przygodach małej żabki mieszkającej nad Zalewem w Sośniach, która pragnie wyruszyć w wyprawę po okolicy i poznać inne ciekawe miejsca w Dolinie Baryczy,dlatego postanowiła zaufać staremu bocianowi z Przygodzic ryzykując własnym życiem. Celem przedstawienia jest poznawanie ciekawych miejsc w najbliższej okolicy; stwarzanie dzieciom możliwości wcielania się role i prezentowanie innym swoich umiejętności. W główne postacie Żabki (Nikola) Bociana (Jakub) i narratorów (Iza i Julka)wcieliły się dzieci z najstarszej grupy - Sówek, pozostałe role odegrały przedszkolaki z grup Motylków, Żabek i Biedronek. Scenariusz Bajki pt NIEZWYKŁA PRZYGODA MAŁEJ ŻABKI powstał na podstawie legend Doliny Baryczy i jest wyłącznego autorstwa nauczycielki przygotowującej przedstawienie.
 •  
  1451
   
  dodano: 15-05-2017
  Film wykonany przez uczennicę klasy I z Gimnazjum w Raczycach w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych dla Doliny Baryczy WIE 2017. Film przedstawia miejscowości, zabytki i bogactwo przyrody głównie w środkowo - wschodniej części Doliny Baryczy. Są to doskonałe miejsca na rodzinną wycieczkę czy wyjazd z przyjaciółmi. Miłośnicy turystyki Doliny Baryczy mogą zwiedzić w Miliczu: ruiny zamku książąt oleśnickich, pałac Maltzanów i kościół Łaski. Można jeszcze zobaczyć kościół M. B. Częstochowskiej w Sułowie, stawy milickie, park w Postolinie, Wzgórze Joanny, Duchowo i kolej wąskotorową w Krośnicach. Gimnazjalistka wraz z rodziną osobiście zwiedza te miejsca i krótko przedstawia ciekawe informacje historyczne i przyrodnicze. Dolina oferuje wrażenia nie tylko wzrokowo – słuchowe, ale również smakowe. Punkty gastronomiczne: Gospoda 8 Ryb czy Stary Młyn w Niesułowicach zaspokoją każdego smakosza ryb. Film: Kinga Zybała kl. I Gimnazjum Fot.: Kinga Zybała
 •  
  1825
   
  dodano: 23-04-2017
  Inscenizacja pt. "Dziwna Pomyłka" opracowana została na podstawie legend Doliny Baryczy B. Hałubka "Grabkowe Bajanie z Doliny Baryczy"- żaba Sośnia z Gminy Sośnie. Pełne dobrego humoru sceny ukazują życie żab zamieszkujących na terenie Gminy, których oglądanie i słuchanie sprawia mieszkańcom Sośni wiele przyjemności. Główną bohaterką jest żaba Sośnia oraz jej brat, który przez pomyłkę niewłaściwie skierował swe zaloty do Ropuszki. Przedstawienie zwraca również uwagę na ciekawe miejsca z terenu Gminy Sośnie, gdzie spotkać można koncertujące żabki: torfowisko "Czarny Kał" oraz Moja Wola. Dzieci wzbogaciły swą wiedzę o środowisku lokalnym, życiu żab oraz poznały legendę o najbliższej okolicy.
 •  
  738
   
  dodano: 15-10-2020
  Chcieliśmy w swoim filmie przedstawić bogactwo gatunków zamieszkujących fragment lasu bukowo - jodłowego mieszczącego się na Wysokim Grondzie, na terenie Nadleśnictwa Antonin w pobliżu miejscowości Czarnylas. Ponadto chcieliśmy wykazać również jakie działania podejmują pracownicy leśni, aby chronić bogactwo przyrody
 •  
  671
   
  dodano: 11-10-2020
  W naszym tytule filmu użyłyśmy słowa tajemnice lasu Doliny Baryczy, aby pokazać jakie ogromne bogactwo biologiczne kryje las w naszym najbliższym otoczeniu. Opowiada o tym nasz bohater Adaś – leśnik, który opiekuje się lasem, aby zachować różnorodność flory i fauny dla następnych pokoleń. Na zasadzie pytań i odpowiedzi możecie dowiedzieć się od leśnika Adasia, że leśnicy sadzą las i pielęgnują go, aby w jego piętrach zamieszkały różnorodne gatunki roślin i zwierząt, pomagają poznawać las na utworzonych przez nich ścieżkach edukacyjnych – w naszej okolicy w Antoninie mamy taką w rezerwacie „Wydymacz”, uczą jak korzystać z da-rów lasu, ale rozważnie i z szacunkiem dla praw natury, chronią lasy przed szkodnikami, poża-rem, a także zakładają użytki ekologiczne, dokarmiają zwierzęta zimą. Są strażnikami mieszkańców lasu. W ten przystępny i prosty sposób chciałyśmy przekazać jak ważna jest praca leśnika, aby zachować bioróżnorodność.
 •  
  716
   
  dodano: 19-09-2020
  Od kilkunastu lat DZPK organizuje wiosną na terenie Doliny Baryczy Akcję Żaba. W swoim filmie chciałam pokazać, jak uczniowie naszej szkoły angażują się w tę akcję, zakładają siatki i przenoszą płazy do stawu, aby pomóc im przeżyć. Dzięki udziałowi w akcji możemy również mieć swój niewielki wpływ na utrzymanie bioróżnorodności w Dolinie Baryczy. Zapraszam do obejrzenia filmu.

1-18 | 19-36 | 37-54 | 55-72 | 73-78 |

FILTRUJ
» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij