Podstawowym celem projektu "EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY" jest opracowanie Programu (PERiP) jako systemowego narzędzia, wsparcia i prowadzenia spójnej edukacji regionalnej i przyrodniczej (szkolonej i pozaszkolnej). Program zakłada wykorzystanie infrastruktury edukacyjnej i turystycznej w powiązaniu z istniejącą i powstającą ofertą, licznych ośrodków edukacji przyrodniczej i regionalnej.
W Dolinie Baryczy od co najmniej kilku lat realizowanie są projekty, dziania i ciekawe inicjatywy nauczycieli i osób zajmujących się edukacją pozaszkolną . W związku z czym powstało już wiele materiałów o naszym regionie. Znaleźć je można w różnych miejscach tj.: na stronach internetowych, w publikacjach, scenariuszach lekcji, konkursach, zajęciach edukacyjnych itp.
Nauczyciele oraz osoby zajmujące się edukacją wielokrotnie sygnalizowały, iż potrzebne jest zebranie i uzupełnienie materiałów edukacyjnych o regionie Doliny Baryczy oraz udostępnienie ich na potrzeby prowadzenia zajęć (lekcyjnych, terenowych, konkursów, projektów itp.) z różnych przedmiotów (przyrodniczych, językowych, matematycznych, zająć przedszkolnych, przedmiotów zawodowych, itp.). Projekt jest odpowiedzią na w/w potrzeby.
Ważne jest żeby to właśnie nauczyciele i edukatorzy, jako praktycy realizujący zajęcia na różnych poziomach nauczania wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie uczestniczyli w procesie tworzenia spójnego programu PERiP.
Projekt ma charakter ramowy tj. zakłada działania, które
zrealizowane zostaną zgodnie z potrzebami uczestników.
W ramach projektu zaplanowano:
· Spotkania nauczycieli już zaangażowanych w realizację zajęć projektów i działań edukacyjnych bazujących na specyfice obszaru.
· Spotkania osób z pozaszkolnych ośrodków edukacji z Doliny Baryczy zajmujących się tworzeniem oferty skierowanej do szkół.
Spotkanie te mają służyć:
· zebraniu istniejąc materiałów z zachowaniem praw autorskich oraz wspólnemu opracowaniu brakujących treści / tematów.
· zaplanowaniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które zostaną wydane/ wyprodukowane w ramach projektu i przekazane do placówek biorących udział w projekcie.
W ramach projektu zaplanowano także doposażenie szkół i placówek pozaszkolnych w sprzęty niezbędne do realizacji opracowanych treści i zajęć.
Powstałe w projekcie, rodzaje i ilość narzędzi edukacyjnych oraz wyposażenia, wynikać będzie z treści programu, zaangażowania poszczególnych podmiotów oraz zidentyfikowanych potrzeb i możliwości. Kryteria będą uzgadniane na spotkaniach.
W ramach projektu wstępnie zaplanowano narzędzia edukacyjne, takie jak: portal edukacyjny umożliwiający korzystanie zarówno przez nauczycieli jak i uczniów w którym umieszczone zostaną zebrane materiały, treści z podziałem na przedmioty i poziomy nauczania, kursy e-lerningowe, gry wirtualne itp. Planowane jest również opracowanie gier tematycznych, druk publikacji, podręczników, plansz, puzzli ,gadżetów promocyjnych itp.
Zaplanowano również wizyty studyjne w Polsce i za granicą, które umożliwią poznanie nowych rozwiązań edukacyjnych, inspiracji i dobrych praktyk. Pierwszeństwo udziału w wyjazdach będą miały osoby, które aktywnie zaangażują się w tworzenie programu.