BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

FORUM podsumowujące projekt „PRZYJACIELE POMNIKOWYCH DRZEW” – edukacja i tworzenie pomników przyrody na terenie gminy Milicz i Krośnice

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2016-06-16
Miejscowość: Krośnice
W dniu 16 czerwca 2016 r, w sali konferencyjnej CETS w Krośnicach odbyło się FORUM podsumowujące projekt „PRZYJACIELE POMNIKOWYCH DRZEW” – edukacja i tworzenie pomników przyrody na terenie gminy Milicz i Krośnice. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy" jako inicjatywa lokalna w ramach ogólnopolskiego projektu Fundacji EkoRozwoju "Sieć przyjaciół drzew - inicjatywy lokalne na rzecz przyrody" ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

W dniu 16 czerwca 2016 r, w sali konferencyjnej CETS w Krośnicach odbyło się FORUM podsumowujące projekt „PRZYJACIELE POMNIKOWYCH DRZEW” – edukacja i tworzenie pomników przyrody  na terenie gminy Milicz i Krośnice. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"  jako inicjatywa lokalna  w ramach ogólnopolskiego projektu Fundacji EkoRozwoju  "Sieć przyjaciół drzew - inicjatywy lokalne na rzecz przyrody" ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.


Uroczystego otwarcia Forum  dokonał p. Andrzej Biały wójt gminy Krośnice, podkreślił duże znaczenie działań na rzecz ochrony starych drzew i wyraził zadowolenie, iż w takich inicjatywach biorą udział uczniowie szkół i dorośli. Następnie głos zajął p. Adam Rostalski, dyrektor CETS w Krośnicach, który nawiązał do oferty  Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach,  w ramach której edukatorzy prowadzą szereg zajęć o tematyce przyrodniczej i regionalnej w tym również o drzewach i lesie.

Zofia Pietryka – koordynator projektu  powitała przybyłych gości, wśród których byli przedstawiciele gminy Milicz: p. Krzysztof Milian z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, radny p. Andrzej Leszczyszyn – przewodniczący komisji rolnictwa .

Z gminy Krośnice p. Witold Pełczyński z wydziału  gospodarki mieniem i rolnictwa, p. Piotr Morawek przewodniczący Rady Gminy Krośnice oraz radni ; Bogumiła Bialic i Marian Krawczyk.  Starostwo powiatowe w Miliczu reprezentował p. Piotr Czajkowski i Nicola Cymanekz wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa.

Ze Żmigrodu przybyli  z-ca nadleśniczego p. Robert Szymanowicz oraz  p. Marcin Broda, nadleśnictwo Milicz reprezentował p. Wojciech Szyrner, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych  p. Leszek Matacz.

Następnie przyszedł czas na przedstawienie grup projektowych z gminy Milicz i Krośnice: uczniów i ich opiekunów  Technikum Leśne w Miliczu (p. Paulina Szymańska), Gimnazjum we Wróblińcu (p. Dorota Piec), Gimnazjum w Miliczu (p. Magdalena Dzielicka),SP w Sułowie  (p. Ryszard Ziębikiewicz), SP w Miliczu( Patrycja Papież), SP w Dunkowej (p. Barbara Podedworna), SP w Nowym Zamku (p.Stanisława Łuczak), SP Wziąchowo WLK(p. Monika Matylak), ZS i P w Krośnicach (p. Dariusz Kaliszczak), ZS w Kuźnicy Czeszyckiej (p. Dorota Piec), oraz z sołectw: Piotrkosice (p. Hanna Jankowska),  Dziadkowie (p. Marcin Mruk)

O tym jak można zostać przyjacielem drzew, opowiedziała Dorota Chmielowiec -Tyszko z Fundacji EkoRozwoju, prelegentka zaprezentowała szereg przykładów „dobrych praktyk” zrealizowanych w ramach  programu  „Drogi dla Natury”. Początki programu miały miejsce 10 lat temu, w Dolinie Baryczy. Pierwszy dąb został zasadzony w grodzisku Kaszowo, przy Baryczy podczas i spływu kajakowego CZYSTA BARYCZ a zasadzili go wspólnie Piotr Tyszko- Chmielowiec ( twórca programu Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy) i Mira Stanisławska- Meysztowicz (inicjatorka polskiej akcji Sprzątania Świata).

Zofia Pietryka prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” przypomniała działania  w ramach projektu „ Przyjaciele pomnikowych drzew” zrealizowane we współpracy ze szkołami oraz lokalnymi partnerami tj. forum inaugurujące projekt, które odbyło się 30 września 2015r w sali konferencyjnej Technikum Leśnego i warsztaty w parku milickim. Jesienią odbywały się warsztaty w 10 szkołach uczestniczących w projekcie, podczas których koordynatorka projektu wraz z opiekunami szkolnymi przygotowywali młodzież do identyfikacji drzew pomnikowych, uczyli się rozpoznawać gatunki drzew oraz poznawali wartość przyrodniczą starych drzew. Każda grupa dostała pakiet edukacyjny FER „Drzewa wokół nas” oraz zestaw narzędzi do pomiarów. Wiosną grupy projektowe wyruszyły w teren w poszukiwaniu drzew, które spełniałyby kryteria drzew pomnikowych. Dużą pomocą służyli leśnicy z nadleśnictwa Milicz, Żmigród i Oleśnica oraz pracownicy DZPK.

W maju i czerwcu koordynatorka odwiedziła grupy mieszkańców w sołectwie Dziadkowo i Piotrkosice, którzy zgłosili ciekawe okazy drzew i wspólnie dokonano pomiarów obwodu i przeprowadzono obserwacji wybranych drzew pod kątem przyrodniczym.

Efektem wspólnej pracy jest przygotowanie wniosków o utworzenie pomników przyrody, wykonanie opisów tych wyjątkowych drzew.

Najważniejszą częścią  było zaprezentowanie drzew na forum, każda grupa z dużym zaangażowanie przedstawiła swoje drzewa, były wiersze, rysunki, plakaty, zdjęcia i ciekawe prezentacje, W sumie zaproponowano 20 drzew w tym 15 na terenie gminy Milicz - jest to 11 dębów szypułkowych o rozmiarach od 400cm do ponad 700 cm w miejscowościach: Dunkowa, Milicz, Grabówka, Wróbliniec , wiąz szypułkowy o obwodzie 550 cm w Nowym Grodzisku, sosna zwyczajna o obwodzie 315 cm i dąb błotny – 370 cm. we Wróblińcu, okazała robinia akacjowa- 366 cm w Piotrkosicach oraz osobliwość przyrodnicza, para drzew- dąb szypułkowy i sosna zwyczajna zrośnięte ze sobą w Dziadkowie.

 Na terenie gminy Krośnice młodzież zidentyfikowała 5 drzew, wśród nich w Krośnicach okazały tulipanowiec amerykański o obwodzie 316 cm, buk zwyczajny 365 cm i dąb szypułkowy oraz w  Grabownicy krośnickiej 2 dęby o obwodach powyżej 590 cm. i 683 cm. Wszyscy uczestnicy forum z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o wyjątkowych drzewach.

Po pysznym poczęstunku, przygotowanym przez panie z OEE w Krośnicach głos zajęli przedstawiciele gmin panowie Witold Pełczyński z Krośnic i Krzysztof Milian z Milicza, opowiedzieli co dalej będzie się działo z wnioskami złożonymi przez grupy projektowe. Procedury wymagają konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska a ostateczną decyzję podejmą radni gmin, którzy przygotują stosowną uchwałę. Prelegenci podkreślili, iż materiały przygotowane przez młodzież robią duże wrażenie i są bardzo profesjonalne.

Prowadząca forum,  Zofia Pietryka zaznaczyła, iż podczas analizy dokumentów pomników przyrody w rejestrze UW, zauważyła iż rejestracje pomników odbywały się w latach 60-tych i 80- tych, potem długa luka, kilka dębów zarejestrowano w roku 2002 r. Podkreśliła, że to jest pierwszy krok, gdyż młodzież i dorośli już sygnalizują kolejne piękne i stare drzewa zasługujące na status pomnika.

Przyszedł czas na podziękowania, prowadząca wręczyła wszystkim grupom projektowym certyfikaty „Przyjaciel drzew pomnikowych” dla szkół i dla uczestników, ponadto grupy otrzymały pakiety edukacyjne z puzzlami, filmem o stawach, przewodnikiem i książkami przekazane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy i Fundację EkoRozwoju. Zostały też wręczone podziękowania dla partnerów wspierających tj. samorządy lokalne, nadleśnictwa, DZPK, organizacje i osoby prywatne. Na zakończenie grupa chętnych udała się na spacer po Krośnicach w celu obejrzenia drzew zaproponowanych jako pomniki przyrody.

                                                                                              Zofia Pietryka

PLIKI ZASOBU
 
( 140 KB .DOCX )
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij