STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE 2018- Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy POZNAJĘ i GRAM w Dolinę Baryczy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (IV-VI), Klasy (VII-VIII), Szkoła średnia
Konkurs polega na wykonaniu przez uczniów pracy zachęcającej do poznawania swojego miejsca zamieszkania; miejscowości, gminy w Dolinie Baryczy. Uczniowie szkół podstawowych kl IV-VI mają za zadanie opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej (przyrodniczej, historycznej, turystycznej itp.) w pobliżu szkoły a uczniowie kl VII, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier.


Celem KONKURSU jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych, pobudzanie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania w tym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Realizacja projektu sprzyja integracji nauczycieli różnych przedmiotów oraz uczniów szkół podstawowych, szkół ponadgimnazjalnych.
 Adresatami zadania są: uczniowie szkół podstawowych ( kl IV-VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z regionu Doliny Baryczy (gmina Milicz, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Twardogóra, Odolanów, Przygodzice, Sośnie) oraz ze szkół spoza obszaru uczestniczących w PROGRAMIE Edukacja dla Doliny Baryczy.
 Konkurs służy poznawaniu i promocji regionu, jako miejsca edukacji ekologicznej z wykorzystaniem walorów kulturowych regionu Doliny Baryczy.

Prace konkursowe należy przygotować z wykorzystaniem portalu edukacyjnego www.edukacja.barycz.pl

Prace mogą być wykonane indywidualnie lub przez max 2-osobowe zespoły

1)  Prace konkursowe w kategoriach:

Uczniowie Kl IV-VI – opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej ( przyrodniczej, historycznej, turystycznej itp.) w pobliżu szkoły .

Uczniowie Kl VII,  gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier na portalu edukacja.barycz.pl

2)  Przebieg konkursu:

I etap – zaproszenie do udziału – mailem do szkół DB – wysłanie regulaminu konkursu  do 7  lutego 2018 r

II etap- zgłoszenie szkół – karty zgłoszenia (w załączeniu) od szkół zainteresowanych udziałem w konkursie najpóźniej  do 23  lutego 2018r.

UWAGA! W związku z tym, iż formuła konkursu jest nowatorska, zaplanowano na początku marca spotkanie dla opiekunów uczniów w celu omówienia zasad i wyjaśnienia ewentualnych pytań.

III etap- przygotowywanie prac konkursowych w szkołach pod opieką nauczycieli- etap szkolny- komisje szkolne- wybranie max. 2 najlepszych prac z danej kategorii wiekowej  i  zamieszczenie przez opiekuna ucznia wraz z uczniem na portalu www.edukacja.barycz.pl  do 20 kwietnia 2018r.

IV etap – ocena prac konkursowych przez powołaną ekspercką komisję - przedstawiciele partnerów, osoby zajmujące się promocją, opracowywaniem materiałów promocyjnych  w terminie do 10 maja 2018r.

Do 15 maja wyniki konkursu  zostaną umieszczone na portalu www.edukacja.barycz.pl.

W dniu 14 czerwca zaplanowano wyjazd edukacyjny do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród- LKP "Lasy Doliny Baryczy", który będzie połączony z podsumowaniem konkursu wręczeniem dyplomów, nagród  dla uczniów.

Podziękowania dla opiekunów nagrodzonych uczniów i komisji konkursowej podczas IV Forum Edukacyjnego (we wrześniu 2018)

Dla laureatów przewidziano nagrody: pomoce edukacyjne o regionie Dolina Baryczy i sprzęt turystyczny.

ZAPRASZAMY!   
 Zespół Organizacyjny Konkursu:

Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy’ -  nauczyciele przyrodnicy i historycy.  Informacji udziela: Zofia Pietryka

tel. 606 316 128 lub 698 469 574
PLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  2. Las
  3. Łąka
  4. Miejskie
  5. Staw
  6. Wiejskie
Zabytki
Ludzie
Atrakcje DB
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne

Zasoby biorące udział w inicjatywie

     
    1722
     
    dodano: 21-04-2018
    Szlak ten, jest doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenie wolnego czasu w piękny, słoneczny dzień. Można ją zaplanować na cały dzień, korzystając po drodze z licznych atrakcji i pysznych posiłków na Góreczniku czy Lido w Antoninie. Cała trasa ma 28 km. Biegnie przez Dębnicę, Trzcieliny, Przygodzice, Antonin oraz Ludwików. Przejedziecie ją rowerem w dwie godziny, tyle czasu potrzebują bardzo aktywni turyści. My proponujemy dłużej. Trasa biegnie w tak cudownych miejscach, że nie ma co się śpieszyć. Warto ze sobą zabrać lornetki, aby obserwować ptaki z punktu widokowego w Trzcielinach oraz aparat aby uwiecznić zakątki mniej znane turystom. Dostarczy Wam wspaniałej przygody i wzbogaci wiedzę o regionie. ZAPRASZAMY małych i dużych na rowery! Zachęcamy do zwiedzania perełek naszej ścieżki. Oliwia i Daniel uczniowie klasy piątej.
     
    1653
     
    dodano: 18-04-2018
    Główną inspiracją wykonania gry była dla nas chęć oderwania się od rzeczywistości poprzez wkroczenie do niezwykłej krainy Grabka i zapoznaniem się z opowieściami jego przyjaciół. Gra nawiązuje do bajkowej Doliny Baryczy i zachęca do lektury "Grabkowe bajanie z Doliny Baryczy".
     
    1871
     
    dodano: 19-04-2018
    Dolina Baryczy to kraina pełna uroku i odniesień do przeszłości, to ludzie tworzący historię i teraźniejszość tego miejsca, to przyroda określająca warunki życia i gospodarowania jej zasobami przez zamieszkałą tu społeczność. W ciągu wieków krajobraz i charakter regionu kształtował w Miliczu i jego okolicach znamienity ród arystokracji niemieckiej Maltzanowie. Rozwinęli oni na europejską skalę hodowlę ryb i założyli swoje gniazdo rodowe - będący perłą klasycyzmu pałac w Miliczu. Gra "Poznajemy tajemnice pałacu Maltzanów" jest propozycją gry edukacyjnej skierowanej do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, uczniów szkół średnich oraz dorosłych chcących poznać interesujące fakty z historii największej atrakcji turystycznej Milicza. Po ukończeniu gry warto wybrać się na spacer po parku i zajrzeć na dziedziniec pałacu, w którym obecnie mieści się Technikum Leśne, szkoła kształcąca przyszłych leśników. Autorzy gry są uczniami tej szkoły .
     
    2043
     
    dodano: 19-04-2018
    Drogi turysto! zapraszamy Cię na ścieżkę, którą opracowaliśmy na terenie rezerwatu "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Prawie 20 lat temu była utworzona tutaj ścieżka przyrodnicza. Niestety zachowały się tylko jej zniszczone fragmenty. Ponieważ bardzo lubimy to miejsce, postanowiliśmy stworzyć własne punkty. Rozmawialiśmy już na ten temat z Nadleśnictwem i Gminą. Dla nas to jest magiczne miejsce. Tutaj zaczniesz swą przygodę. Wyrusz z nami olchowym szlakiem!
     
    2204
     
    dodano: 23-04-2018
    Stawy Milickie to największy w Polsce rezerwat ornitologiczny. Występuje tu ponad 270 gatunków ptaków. Jednak wielu ludziom stawy kojarzą się przede wszystkim z rybami, a w szczególności z karpiem. Dzięki naszej grze połączysz przyjemne z pożytecznym, poznasz i poszerzysz swoją wiedzę zarówno o ptakach jak i rybach. Zapraszamy do udziału w grze starszych i młodszych.
     
    2037
     
    dodano: 17-04-2018
    Wykonaliśmy ścieżkę poświęconą rodzinie Radziwiłłów ponieważ chcemy zainteresować zwiedzających Dolinę Baryczy tą tematyką i przedstawić cenne pamiątki historyczne oraz ciekawe obiekty przyrodnicze. Przedstawiamy w naszej pracy miejscowości i miejsca silnie związane z książęcą rodziną tj. Czarnylas, Ludwików oraz Antonin.
     
    1414
     
    dodano: 23-04-2018
    Ścieżka historyczna prowadzi turystów po najciekawszych zakątkach znajdujących niedaleko miejsca zamieszkania autora. Gmina Żmigród jest pełna interesujących i pięknych zabytków, które naprawdę warto zobaczyć. Ten szlak jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w słoneczny dzień. Trasa ma ok. 18 kilometrów długości oraz przebiega przez miejscowości takie jak: Powidzko, Osiek i Żmigród. Większość miejsc ma charakter historyczny, aczkolwiek są też rejony, w których można podziwiać tereny zielone. Przez trasę przebiega ścieżka rowerowa, po której kiedyś jeździła kolej wąskotorowa.
     
    1439
     
    dodano: 21-04-2018
    Ścieżka historyczno - przyrodnicza. Wybrałam ten temat, ponieważ Żmigród jest pięknym miastem z ciekawą historią. W ostatnich latach możemy zaobserwować jego rozbudowę, powstają nowe szlaki rowerowe z których korzysta wielu mieszkańców. W Żmigrodzie można miło spędzić czas i warto zwiedzić nasze zabytki.
     
    1741
     
    dodano: 20-04-2018
    Grupa wiekowa: Klasy (IV-VI) Ścieżka przyrodnicza „Spacer nad Stawami Gadzinowymi” pozwala odpocząć od hałasu, posłuchać śpiewu ptaków, rechotu żab, a przy wnikliwej obserwacji poznać różne gatunki ptaków, motyli i innych organizmów. Zapraszamy wszystkich nad piękne Stawy Gadzinowe.
     
    1051
     
    dodano: 20-04-2018
    Odolanowska ścieżka edukacyjna powstała w celu pokazania zabytków historycznych Odolanowa. Ścieżka zachęca do odwiedzenia naszego miasta, które dzięki różnym zabytkom jest odpowiednim miejscem dla przeprowadzenia lekcji historii na żywo dla mieszkańców i osób chętnych do poznania naszej gminny.
     
    1272
     
    dodano: 20-04-2018
    Ścieżka dydaktyczno- turystyczna zaczyna się od wieży ciśnień w Żmigrodzie a kończy przy Kopalni Gazu Ziemnego w Karnicach. Cała trasa wycieczki usytuowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. W całym Parku istnieją liczne stawy rybne, cenne zabytki kulturalne i przyrodnicze. Można też zobaczyć ciekawe zakłady przemysłowe i instytucje naukowe. Na trasie można podziwiać drzewa i krzewy: forsycje, tuje, cisy, lipy, tawuły, jałowce, graby, krzewuszki i berberysy.Prowadzi przez miasto Żmigród, wieś Węglewo, Bychowo aż do wioski Karnice. Trasę można pokonać, rowerem, autem lub pieszo. Całkowita długość 8 km. Opracowałem taką, ponieważ jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania, ciekawa, i każdy może ją przebyć.
     
    1420
     
    dodano: 20-04-2018
    Ścieżka edukacyjna prowadzi od Zespołu Pałacowo Parkowego w Żmigrodzie wzdłuż stawów: Jeleniego,Starego,Jamnika przez rezerwat "Olszyny Niezgodzkie"i Tamę Goringa. Ukazuje najpiękniejsze miejsca Doliny Baryczy położone niedaleko Żmigrodu. Zobaczymy tam chronione elementy naturalnego krajobrazu oraz zabytkowe obecnie wytwory działalności człowieka. Na trasie jest też szczególny odcinek-przejście dla płazów, w którym odbywa się Akcja Żaba, w której uczestniczę drugi rok.
     
    1559
     
    dodano: 20-04-2018
    Stworzyłyśmy tą grę aby zapoznać szczególnie młodych ludzi i nie tylko z grzybami Doliny Baryczy. Jest to nauka poprzez zabawę. To super sposób na spędzanie wolnego czasu. Grając w nią pochłaniamy wiedzę nie nudząc się. Koniecznie zagraj w naszą grę, a zdobędziesz informacje, które przydadzą się podczas grzybobrania w lasach baryczańskich.
     
    1703
     
    dodano: 19-04-2018
    Gra planszowa pomaga zdobyć wiadomości z przyrody ożywionej i nieożywionej Doliny Baryczy. Mogą w nią grać uczniowie szkół podstawowych oraz dorośli. Tłem planszy jest zdjęcie, które uczeń sam wykonał podczas wycieczki rowerowej.Zdjęcie przedstawia Staw Stary- jesienią.
     
    1646
     
    dodano: 19-04-2018
    Ścieżka "Śladem roślin leczniczych"rozpoczyna się na terenie SP2 w Twardogórze od strony południowo - zachodniej a następnie biegnie wzdłuż ścieżki przyrodniczo- edukacyjnej w wąwozie przy szkole. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa,pracę pisałem pod kierunkiem nauczyciela- mgr Barbary Kałańdziak a mapę ścieżki w wąwozie ( zdjęcie startowe)otrzymałem z Urzędu Miasta i Gminy Twardogóra.Naniosłem na niej ścieżkę opracowaną przeze mnie, do przejścia której serdecznie zapraszam.
     
    1244
     
    dodano: 19-04-2018
    Odolanowska ścieżka edukacyjna powstała w celu pokazania zabytków i atrakcji turystycznych miasta Odolanów. Ścieżka zachęca do odwiedzenia naszego miasta, które dzięki bogatym walorom przyrodniczym oraz różnorodnym atrakcjom historycznym i turystyczno-rekreacyjnym, jest doskonałym miejscem zarówno na wypoczynek jak i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Celem ścieżki jest zapoznanie się z zabytkami Odolanowa oraz pokazanie atrakcji turystycznych naszego miasta.
     
    1164
     
    dodano: 18-04-2018
    Praca przedstawia moje najbliższe otoczenie, moją małą ojczyznę, którą obserwuję idąc do szkoły, w drodze do domu, czy podczas wspólnych wędrówek z rodzicami. Na ścieżce umieściłam m.in. grodzisko w Kaszowie, zamek myśliwski i zabytkowy kościół w Postolinie, KOM. W trakcie wędrówki można także zobaczyć alpaki, daniele, koniki polskie. Zapraszam do zwiedzania mojej małej, pięknej okolicy.
     
    1600
     
    dodano: 18-04-2018
    Niezwykła gra planszowa przeznaczona dla całej rodziny, która nawiązuje do ciekawostek związanych z Doliną Baryczy. Mogą w nią grać uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz dorośli. Tłem są pięknie namalowane pastelami zwierzęta, które można spotkać w najbliższej okolicy.
     
    1454
     
    dodano: 18-04-2018
    Gra „ŁOWCY BARYCZAŃSKICH DRZEW” to idealny sposób na przyswojenie wiedzy dotyczącej drzew, które można spotkać w Dolinie Baryczy. Gra umożliwia także utrwalenie cech potrzebnych do rozpoznawania drzew. Nasza gra bawi, uczy i odstresowuje oraz łączy pokolenia. Mamy nadzieję, że gra się spodoba. Owocnych łowów.
     
    1632
     
    dodano: 18-04-2018
    Gra dotyczy roślin i zwierząt z terenu Doliny Baryczy. Skierowana jest do osób zainteresowanych tematyką Doliny Baryczy szczególnie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gra zawiera 29 pól z czego 20 pól jest z pytaniami a pozostałe z punktami dodatnimi lub ujemnymi. Za prawidłową odpowiedź grający otrzymuje 1 punkt za błędną 0.
     
    2011
     
    dodano: 18-04-2018
    Praca została wykonana na regionalny konkurs wiedzy o Dolinie Baryczy. Autorzy opracowali ścieżkę z myślą o turystach, gościach którzy szukają odpoczynku wśród pięknej przyrody Krośnic i okolic, a jednocześnie mają ochotę na spędzenie wolnego czasu w sposób aktywny. Ścieżka ta to nie tylko atrakcja turystyczna ale też znakomite miejsce na zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
     
    1731
     
    dodano: 17-04-2018
    Wykonałam tą grę po to, aby zainteresować użytkowników portalu ciekawostkami o mojej gminie Przygodzice. Wspaniała gra dla młodszych i starszych, nawiązująca do parku krajobrazowego Dolina Baryczy oraz gminy Przygodzice. Mogą w nią grać wszyscy, uczniowie klas podstawowych, szkół średnich jak i dorośli. W tle planszy zaznaczono kontury gminy Przygodzice i w nie wkomponowano pośrodku rysunek pałacu Myśliwskiego w Antoninie oraz charakterystyczne rośliny i zwierzęta występujące na tym terenie.W terenie wykonałam szkic do gry, następnie zeskanowałam go do komputera, po czym użyłam programu graficznego do pokolorowania i dorysowania szczegółów. Obmyśliłam zasady, pytania oraz odpowiedzi do gry.
     
    1330
     
    dodano: 17-04-2018
    Gra została stworzona w celu sprawdzeniu wiedzy o Dolinie Baryczy i propagowaniu jej wśród rówieśników. Skupia się na wiedzy historycznej i geograficznej w zakresie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Ilość pól wynosi 28 z czego 20 pól jest z pytaniami. Punktacja jest zróżnicowana w zależności od trudności zadanego pytania. Za dobrą odpowiedź można uzyskać maksymalnie 3 punkty, a za złą -4 punkty. Gra została stworzona przez uczennice mieszkające w Dolinie Baryczy, które dbają o przyszłość swojej okolicy, interesują je aktualne wydarzenia i znają historię swojego regionu.
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij