BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Usługi Turystyczne Włodzimierz Ranoszek
AKTUALNE OFERTY OŚRODKA
  • dla kogo? 
    1290
    Miejsce realizacji zajęć: w terenie 
    Fabularne zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego w Żmigrodzie dla rodzin i grup zorganizowanych, po którym oprowadzi przewodnik w stroju kasztelana oraz duch Napoleona, który od dwustu lat smętnie błąka się po zamku. Zajęcia nawiązują do historycznego wydarzenia z 1813 r., kiedy w Żmigrodzie zawarto koalicję antynapoleońską. Może pojawi się również duch księżnej Hatzfeldt. Posłuchamy historii i legend Doliny Baryczy przy dźwiękach liry korbowej, poszukamy żmigrodzkiego smoka, rozwiążemy zagadki z przeszłości, a może nawet razem z Napoleonem spróbujemy odwrócić bieg historii. Poznamy również ciekawe drzewa rosnące w parku. Program był najlepiej ocenioną przez uczestników usługa edukacyjną podczas Dni Karpia 2020. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    1243
    Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie 
    Dlaczego Dolinę Baryczy, nazywany Świąteczną Krainą? Ponieważ stąd pochodzi wigilijny karp, bombki choinkowe, w lasach rosną najpiękniejsze choinki, a młyny mieliły najlepszą mąkę na świąteczne wypieki. Na specjalnych świątecznych warsztatach dowiemy się skąd się wziął karp, jak rozpoznać różne gatunki choinek oraz zrobimy piękne ozdoby choinkowe z masy solnej lub kartki świąteczne. Posłuchamy także autorskich opowieści ze Świątecznej Krainy, możemy także pouczyć się i wspólnie pośpiewać kolędy i inne tradycyjne pieśni przy dźwiękach dawnego instrumentu, liry korbowej. Prowadzący ubrani są w baśniowe stroje, może pojawi sam Święty Mikołaj. Warsztaty mogą odbyć się w baszcie w Żmigrodzie, w pijalni soków W chacie Łaniaków. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
    sezonowe: styczeń-grudzień,
  • dla kogo? 
    1570
    Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie, on-line 
    Pokaz autorskich zdjęć ptaków i ich gniazd oraz nauka rozpoznawania głosów ptaków na postawie nagrań i ich słownej transkrypcji. Śpiewy ptaków w tradycji ludowej i jego słowne interpretacje. Zajęcia połączone z multimedialnym pokazem oraz pokazem eksponatów. Zajęcia dostosowane do każdego etapu edukacji. Celem jest wzbogacenie wiedzy przyrodniczej i umiejętność rozpoznawania podstawowych gatunków ptaków w terenie na podstawie ich śpiewu lub głosu. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie gospodarka wodna - jakość wody. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia możliwe również w formie on - line.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    1714
    Miejsce realizacji zajęć: w terenie 
    Wycieczka w terenie połączona z nauką rozpoznawania naturalnych form powierzchni terenu (wydmy, terasy rzeczne, starorzecza itd.). Uczestnicy zaznajamiają się z niszczącą i budującą działalnością lądolodu, wód płynących, wiatru oraz powiązaniem form powierzchni terenu z glebami (profile glebowe). Preferowany teren: ścieżka przyrodnicza wokół Sułowa lub niebieski szlak pieszy Krośnice - Wiatraczne Wzgórze - Krośnice (największa różnorodność form terenu), możliwe także inne miejsca. Uczestnicy otrzymują kartę pracy i mapę. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie gospodarka wodna - jakość wody. Ze względu na trudności terenowe oferta niedostępna dla osób niepełnosprawnych.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    2200
    Miejsce realizacji zajęć: w terenie 
    Zajęcia realizowane w rezerwacie "Stawy Milickie", zapoznające z podstawowymi gatunkami ptaków i roślin występującymi w rezerwacie, a także ze specyfiką stawu rybnego jako budowli hydrotechnicznej. Zajęcia połączone z obserwacją ptaków przez sprzęt optyczny (lornetki, luneta), wizytą na wieży widokowej lub czatowni oraz spacerem po groblach stawów. Najlepszy okres dla obserwacji ptaków to wiosna lub jesień. Możliwe różne trasy, długość dostosowana do poziomu wiekowego grupy. Uczestnicy otrzymują karty pracy. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie gospodarka wodna - jakość wody. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia oferowane również dla rodzin z dziećmi, które są zainteresowane ptakami.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    2119
    Miejsce realizacji zajęć: w terenie 
    Unikalna wycieczka w czasie, poznawanie miasta wraz z przewodnikiem w stroju średniowiecznego wędrownego barda i opowiadacza historii z lirą korbową. Przewodnik oprowadzi nas po mieście wśród zabytkowych kościołów w stroju z epoki. Podczas zwiedzania będzie również nam towarzyszył aktor przebrany za krasnala (skrzata) lub inną postać związaną z legendami miasta. Uczestnicy wycieczki zapoznają się z najbardziej znanymi legendami miasta, odnajdą miejsca z nimi związane a także odkryją widoczne dziś relikty miasta średniowiecznego i zapoznają się z jego elementami i jego funkcjonowaniem. Uczestnicy otrzymają karty pracy. Program może być realizowany w każdym mieście, również w Wielkopolsce, czy Wrocławiu, dostosowany jest do specyfiki miasta.Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny historyczny. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    2141
    Miejsce realizacji zajęć: w sali, on-line 
    Nauka tradycyjnych kolęd i wspólny śpiew przy dźwiękach tradycyjnego instrumentu, na którym według słów kolędy pasterze grali skocznie Dzieciąteczku. Uczestnicy otrzymują mini śpiewniki do wspólnego śpiewu. Kolędowanie może był połączone z opowieściami o zwyczajach świątecznych oraz opowieściami o Świątecznej Krainie - krainie karpia i bombek. Możliwy dojazd do szkół, zajęcia mogą odbywać się w dowolnym pomieszczeniu dla grupy do 50 osób bez konieczności dodatkowego nagłośnienia, w przypadku większego pomieszczenia wskazane nagłośnienie. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
    sezonowe: styczeń-grudzień,
  • dla kogo? 
    3256
    Miejsce realizacji zajęć: w sali 
    Spotkanie z autorskimi pieśniami opartymi o legendy i historię regionu. Występ może odbyć się w dowolnym zamkniętym pomieszczeniu o dobrej akustyce, ze względu na charakter najlepiej pasują do niego stylowe wnętrza historyczne, jak sala w baszcie żmigrodzkiego zamku. Spotkanie z balladą przy lirze może być połączone z nauką prostych dawnych tańców tradycyjnych przy akompaniamencie liry lub z prezentacją multimedialną o historii regionu i jego legendach i przyrodzie. Możliwy dojazd do szkół. W pomieszczeniach do 50 osób nie jest koniecznie dodatkowe nagłośnienie, w przypadku większych sal wskazane nagłośnienie z dwoma mikrofonami. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia dostępne również w formie on - line, połączne z prezentacją multimedialną i filmem.
    dostępność: stałe
  • dla kogo? 
    3453
    Miejsce realizacji zajęć: w terenie 
    Oryginalna grę terenowa na podstawie autorskich baśni Włodzimierza Ranoszka z książki „Bajkowa Dolina Baryczy”. Podczas gry spotkać można postacie Skrzata, Wiedźmy Bary, Króla Olch, Myszylicza, Młynarza, Księżnej, Zielarki i Jasia Walończyka, odgrywane przez ucharakteryzowanych aktorów w bajkowych strojach, ich liczba zależy od liczby uczestników gry, którzy są podzieleni na drużyny. W każdej drużynie powinna być osoba pełnoletnia. Gra jest dostępna również w opcji dla jednej rodziny (1 – 2 animatorów) lub dwóch rywalizujących rodzin (2 – 3 animatorów). Gra łączy elementy zabawy oraz edukacji ekologicznej i regionalnej. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
    dostępność: stałe

1-9 |

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij